Bez kategorii

Co z tramwajem prowadzącym przez Rubinkowo?

Trwają przygotowania do konsultacji społecznych, dotyczących rozbudowy sieci tramwajowej na Rubinkowie. Konsultacje powinny odbyć się w II kwartale tego roku.

Emocje wśród mieszkańców Rubinkowa budzi planowana rozbudowa linii tramwajowej w ramach Bit City II. Można się było o tym przekonać podczas ostatniego spotkania prezydenta z mieszkańcami Rubinkowa. Sporo pytań dotyczyło komunikacji. Zwłaszcza połączenia dwóch głównych linii tramwajowych, biegnących ulicami Skłodowskiej-Curie i Szosą Lubicką.

Rozważane są trzy warianty. Jeden przewiduje połączenie pętli tramwajowych znajdujących się na ul. Skłodowskiej-Curie i Olimpijskiej. Nieoficjalnie mówi się, że jest on najdroższy i ma małe szanse na realizację. Dwa kolejne zakładają, że nowe tory położone zostaną od skrzyżowania Szosy Lubickiej z ul. Przy Skarpie (plac Sybiraków) w stronę targowiska Manhattan. Dalszy ich przebieg różni się. Pierwszy wariant zakłada, że linia przebiegać będzie obok targowiska, dalej przez ulicę Łyskowskiego i Rydygiera aż do Wschodniej i dotrze do torowiska ciągnącego się wzdłuż Skłodowskiej-Curie. Wiąże się to z przebudową ulicy Rydygiera ibudową dodatkowych miejsc parkingowych. Inna koncepcja przewiduje budowę linii tramwajowej od placu Sybiraków tuż przy Manhattanie, obok komisariatu policji wprost do ulicy Wierzbowej i dalej do Skłodowskiej-Curie (pętla Elana). W obu przypadkach linia przebiegałaby między targowiskiem a blokami.- Pytałem na spotkaniu dlaczego tory nie mogłyby zostać ułożone przy Manhattanie, ale nie od strony bloków, tylko po przeciwnej stronie, przy istniejących tam dużych sklepach – mówi pan Kazimierz. Otrzymałem odpowiedź od urzędników, że w tym miejscu pod ziemią przebiega linia ciepłownicza i jej przełożenie raczej nie wchodzi w grę.

Na to, aby inwestycja weszła w fazę realizacji, potrzeba jeszcze trochę czasu. Najpierw przeprowadzone zostaną konsultacjespołeczne w sprawie rozwoju komunikacji tramwajowej w Toruniu. Urząd Miasta rozpoczął poszukiwania firmy, która je przeprowadzi. Konsultacje powinny odbyć w drugim kwartale roku. Budowa linii tramwajowej miałaby się rozpocząć w 2018 roku i zakończyć w ciągu trzech lat. [Michał Fudali, Nowości]

One Reply to “Co z tramwajem prowadzącym przez Rubinkowo?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *