Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Informacje o osiedlu

320px-POL_Toruń_COA.svgRubinkowo to część urzędowa miasta Torunia, składająca się z osiedli: Rubinkowo I oraz Rubinkowo II.Zbudowane w latach 70. XX wieku na terenie dawnych posiadłości Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego, od północy graniczy z terenami przemysłowymi (Elana – dawniej największy zakład w Toruniu; Metalchem), oraz dzielnicami: Jakubskie Przedmieście i Mokre od zachodu, Bielawy od wschodu, Winnica i Na Skarpie (która początkowo – przed utworzeniem osobnej Spółdzielni Mieszkaniowej – była nazywana Rubinkowem III) od południa.

tworzy, wraz z osiedlem Na Skarpie, największe skupisko ludności we wschodniej części miasta. Duże centrum handlowo-usługowe.
Granicami osiedla są: ul. Skłodowskiej-Curie od północy, ul. Szosa Lubicka od południa, rów między ul. Szosą Lubicką a ul. Barwną od wschodu oraz ul. Wschodnia od zachodu.

  • Osiedle zajmuje 2,4% Torunia.
  • Mieszka tu 14,3% torunian.

Na terenie Rubinkowa znajdują się dwa forty – Fort I (Jan III Sobieski, do 1920 König Wilhelm) z lat 1888-92, jedyny w tej części Europy pruski fort pancerny; oraz Fort II (Stefan Torun_-_czesci_Rubinkowo.svgCzarniecki, do 1920 Bülow) z lat 1878-82.
Na osiedlu znajduje się wiele marketów znanych sieci, targowisko, a w bezpośredniej bliskości znajdują się pawilony handlowe – „Maciej”, „Anna”, „Monika”, „Karolina” oraz hipermarkety – OBI, Carrefour, Leroy Merlin, Galeria Copernicus i od niedawna Intermarché.

Informacje o J. K. Rubinkowskim

Jakub Kazimierz Rubinkowski (ur. 2 maja 1668 w Szaflarach koło Nowego Targu, zm. 14 listopada 1749) – polski kupiec, dworzanin, rajca toruński, poczmistrz królewski, a także mecenas sztuki, bibliofil, publicysta, tłumacz i jeden z barokowych pisarzy polskich epoki saskiej. Urodził się w Szaflarach koło Nowego Targu na Podhalu jako syn Wojciecha Rubinkowskiego i Katarzyny z domu …

Pokaż strony »