Budżet partycypacyjny na rok 2018

Budżet partycypacyjny to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Polega na tym, że władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu. Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

W budżecie partycypacyjnym cała kwota jest podzielona na pulę ogólnomiejską i pulę lokalną. W roku 2017 kwotą przeznaczoną dla puli ogólnomiejskiej jest kwota: 2 115 000 zł natomiast dla puli lokalnej: 4 935 000 zł – z której na Rubinkowo przypada: 369 652 zł.


Złóż wniosek już dziś, to proste! Wystarczy opisać swój projekt na specjalnym formularzu, zebrać podpisy poparcia i ewentualnie dodatkowe materiały wskazane w formularzu, a następnie dostarczyć komplet dokumentów do urzędu miasta.

Postaraj się dobrze przygotować opis swojego projektu. Wymyśl dla niego ciekawy tytuł, zastanów się nad argumentami, które przekonają innych mieszkańców Torunia, że warto głosować na Twoją propozycję.

Wypełnij wniosek starannie, a szczególnie dobrze przemyśl tekst, który wpiszesz w rubrykę „Opis projektu na stronę internetową” – ten opis zostanie zamieszczony przy Twoim projekcie na miejskiej stronie internetowej (pamiętaj, że masz tam do dyspozycji 1200 znaków ze spacjami, co oznacza, że dłuższe opisy będą ucinane po osiągnięciu limitu znaków).


Podstawowe informacje na temat Budżetu Partycypacyjnego na rok 2018 r.

  • Kwota, jaką Toruń przeznaczy w 2018 roku na realizację projektów w ramach budżetu partycypacyjnego to 7 050 000 zł. 30% z tej kwoty trafi do puli ogólnomiejskiej, a 70% do pul lokalnych – przeznaczonych dla poszczególnych jednostek pomocniczych gminy (tzw. okręgów). Pula dla Rubinkowa wyniosła 369 652 zł.
  • Od 8 do 31 marca 2017 r. będą przyjmowane wnioski z propozycjami zadań.
  • W kwietniu i maju będzie prowadzona weryfikacja zgłoszonych projektów.
  • Głosowanie zaplanowano od 17 do 26 czerwca 2017.

Dokumenty: